powiększ zdjęcie
KĄPIELE ZDROWIA I URODY! 08.01.2014

kapiel1W dzisiejszym, pełnym pośpiechu świecie mamy coraz mniej czasu dla siebie. Zapominamy o jakże ważnym aspekcie wypoczynku. Powinniśmy łagodzić uboczne skutki cywilizacji, by nie płacić za nie swoim zdrowiem. Jak radzić sobie ze stresem i umiejętnie się relaksować? Obecnie lecznicze kąpiele przeżywają swój renesans. Mają  nie tylko znaczenie higieniczne, ale mogą okazać się doskonałym lekarstwem, nie tylko na nasze skołatane nerwy.

 

KĄPIEL CZY DŁUŻSZY PRYSZNIC?

Prysznic wskazany jest rano, ponieważ poprawia ukrwienie organizmu oraz zwiększa naszą witalność. Krótki, z wykorzystaniem zimnej wody, pobudza też metabolizm. Ma zdecydowanie wymiar praktyczny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć go z leczniczą kąpielą, którą można brać zarówno rano, jak i wieczorem. Rano zalecana jest kąpiel chłodniejsza, wieczorem warto pomyśleć o jej uspokajającym i relaksacyjnym charakterze. Dzięki niej możemy się odprężyć i nabrać dystansu do minionego dnia. Gorące kąpiele są nieocenione w przypadku dolegliwości z zasypianiem i bezsennością.

kapiel2

PRZEPIS NA UDANĄ … KĄPIEL!

Marzycie o relaksacyjnej, a zarazem zdrowej kąpieli? Po ciężkim, meczącym dniu nie ma nic przyjemniejszego niż chwila spokoju i rozluźnienia. Kąpiele pielęgnują nasze ciało, ale działają też zdrowotnie. Jeśli chcecie poczuć ich działanie, możecie skorzystać z kilku propozycji.

kapiel3

 1. Kąpiel odchudzająca z dodatkiem alg

  Należy suszone algi wsypać do 5 litrów gorącej wody. Odczekujemy 30 minut i odcedzony napar przelewamy do wanny z wodą. Kąpiel ma działanie tonizujące i odchudzające. Możemy przebywać w wannie ok. 30-40 minut.

 2. Kąpiel wspomagająca walkę z żylakami

  Kąpiel przygotowujemy na bazie ziół, takich jak rumianek, skrzyp i nagietek. Do 5-litrowego garnka wsypujemy po 1 opakowaniu ziół. Tak uzyskany napar wlewamy do wanny z wodą.

 3. Kąpiel, która leczy trądzik

  Około ½ szklanki rozkruszonego ziela mniszka lekarskiego, liści pokrzywy, brzozy i ziela skrzypu polnego oraz 5 łyżek ziela bratka zalewamy w garnku z 2-3 litrami wody. Gotujemy 4 minuty, odstawiamy garnek na 30 minut. Odwar odcedzamy, wyciskamy przez gazę resztki ziół, a następnie wlewamy do wanny z wodą. Nasza kąpiel może trwać 15-20 minut, przy temperaturze 38-39°C.

 4. Kąpiel dla przemęczonych fizycznie i zażywających mało ruchu

  Główną bazą kąpieli jest miód (20-25 dag na wannę wody). Miód powinniśmy rozpuścić w wodzie o temperaturze 37°C. W wodzie przebywamy do momentu, aż jej temperatura spadnie poniżej 34°C. Po wyjściu z wanny koniecznie musimy skorzystać z prysznica.

 5. Kąpiel wspomagająca leczenie chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa

  Do wanny wsypujemy sól uzdrowiskową, według przepisu podanego na jej opakowaniu. W wodzie pozostajemy od 10 do 20 minut. Kąpiel wskazana jest przed snem.

 6. Kąpiel pielęgnująca skórę, łagodząca podrażnienia

  Kąpiel przygotowujemy na bazie mleka, które dzięki proteinom i witaminom działa lepiej niż niejeden preparat nawilżający. Do kąpieli dodajemy 2 litry mleka oraz 2-3 litry maślanki. W takiej wodzie zanurzamy się na około 15 minut, następnie spłukujemy ciało letnią wodą.

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Żywność przechowywana w pojemnikach próżniowych Dafi pozostaje od 3 do 5 razy dłużej świeża