powiększ zdjęcie
NORDIC WALKING. ZALETY CHODZENIA Z KIJAMI   02.03.2018

Nordic walking jest bardzo popularną formą aktywności w krajach skandynawskich. W Polsce również można zauważyć coraz więcej osób chodzących z kijami. Lekarze i fizjoterapeuci polecają nordic walking każdemu, kto potrafi samodzielnie chodzić, niezależnie od wieku. Marsz z kijami pozytywnie wpływa na prace całego organizmu, chroni przed chorobami i skutecznie wspomaga odchudzanie.

 

Nordic walking lepszy niż spacer

Podczas uprawiania nordic walking’u prędkość chodu jest znacznie wyższa niż podczas chodzenia bez kijów. Maszerując z kijami spalamy więc dużo więcej kalorii niż podczas zwykłego marszu w tym samym tempie.

Przeprowadzone na trzech grupach kobiet (przed menopauzą, w trakcie i po) doświadczenie, wykazało, że już po trzech miesiącach trenowania nordic walkingu znacząco spadł u badanych poziomu całkowitego cholesterolu oraz frakcji LDL, triglicerydów oraz obniżyła się masa ciała. Spacery z kijami wpłynęły na zmniejszenie obwodu pasa oraz wzrost poziom cholesterolu HDL i maksymalnej pojemności tlenowej.

 

Nordic walking dla serca

Aktywność fizyczna wzmacnia serce i wydłuża życie. W badaniach wykazano, że śmiertelność z przyczyn sercowych spada wraz ze wzrostem wysiłku fizycznego.

Nordic walking angażuje duże grupy mięśniowe, a jednocześnie jest rytmiczny i dynamiczny. Spacery i marsze są zalecane jako forma rehabilitacji kardiologicznej. Marsz to naturalna forma ruchu, dlatego pacjenci mogą uprawiać nordic walking bez nadzoru. W czasie maszerowania z kijami tętno jest średnio o 5-17 uderzeń na minutę wyższe niż podczas zwykłego marszu. Wyniki badań wykonanych w Zakładzie Rehabilitacji Kardiologicznej AWF w Poznaniu, w którym wzięli udział pacjenci rehabilitowani po zawale serca, wykazały, że poprawa stanu zdrowia w grupie nordic walking była wyższa niż w grupie pacjentów trenujących na cykloegronometrze (rodzaj roweru stacjonarnego). Odnotowano również znaczącą poprawę wytrzymałości i elastyczność mięśni zarówno górnej jak i dolnej części ciała.

W innym badaniu wykazano, że wysiłek w formie nordic walkingu jest dobrze tolerowany przez pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, w tym także tych po zabiegach pomostowania aortalno-wieńcowego.

Kijami w otyłość

Nadwaga i otyłość to główne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Podczas marszu z kijami zużycie energii wzrasta do ok. 400 kcal/h, podczas gdy  w trakcie marszu max. do ok. 280 kcal/h.

Łączne stosowanie diety i zwiększonej aktywności fizycznej jest najskuteczniejszym sposobem na trwałe obniżenie masy ciała. Nordic walking można uprawiać na trzech poziomach intensywności. Marsz z kijami na poziomie rekreacyjnym może być uprawiany nawet przez osoby o niskiej wydolności fizycznej czy z ograniczeniami ruchowymi. Podczas nordic walkingu angażowanych jest niemal 90% wszystkich mięśni, a w szczególności mięśnie kończyn górnych i dolnych, klatki piersiowej oraz brzucha. Aby ćwiczenia były skuteczne treningi powinny być regularne i trwać ok. 60-90 minut. Kije dają uczucie odciążenia, które umożliwia pokonywanie dużych odległości. Na poziomie rekreacyjnym tempo marszu  powinno umożliwiać swobodną rozmowę bez zadyszki.

Kije odciążają kręgosłup i stawy co jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku osób z dużą otyłością (BMI>35). Redukcja obciążenia podczas wbicia kija w podłoże sięga nawet 5 kg.

Regularne marsze z kijami zwiększają tolerancję glukozy i obniżają poziom insuliny. Treningi przyczyniają się do poprawy sprawności i ułatwiają utrzymanie długotrwałego reżimu dietetycznego.

Nordic walking poprawia ogólne samopoczucie oraz zdrowie psychiczne. Grupowe ćwiczenia motywują do systematyczności i przyczyniają się do poprawy efektów kuracji odchudzającej.

 

Największe zalety nordic walking’u:

– pomaga schudnąć,

– poprawia stan zdrowia

– odciąża kręgosłup i stawy,

– redukuje stres i poprawia kondycję psychiczną,

– można go uprawiać cały rok,

– jest tani i prosty do opanowania,

– może go uprawiać każdy i w każdym wieku,

– pozwala na kontakt z naturą.

Źródło:

  1. Morgulec-Adamowicz N., Marszałek J., Jagustyn P. (2011): ,,Nordic Walking – a new form of adapter physical activity (a literature review)”, Hum. Mov., 12 (2), s. 124-132.
  2. Zalińska K., Olszanowska K. (2014): ,,Nordic walking jako prewencja pierwotna i wtórna chorób cywilizacyjnych”, Fizjoterapia, 22 (1), s. 53-60.
Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Litr wody filtrowanej to koszt zaledwie 10 gr