powiększ zdjęcie
POKONAJ STRES AKTYWNOŚCIĄ FIZYCZNĄ 02.05.2018

Wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i cały organizm. Systematyczne treningi zwiększą sprawność wielu mechanizmów adaptacyjnych, dzięki czemu rośnie zdolność nie tylko do wykonywania wysiłku, ale również do pokonywania codziennych problemów w pracy zawodowej i w życiu prywatnym.

 

Stres jest nieodzownym elementem życia i jeśli nie jesteśmy w stanie go wyeliminować – musimy nauczyć się minimalizować jego negatywny wpływ na organizm i zdrowie.

Wyniki licznych badań naukowych jednoznacznie wskazują, że odpowiednia dawka regularnej i dobrze zaplanowanej aktywności może przynieść korzyści porównywalne z efektami leczenia niektórymi preparatami psychotropowymi.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na samopoczucie, poprawia nastrój, zwiększa poczucie własnej wartości, zmniejsza napięcie i skłonność do agresji, a nawet przeciwdziała depresji. Regularna aktywność fizyczna działa relaksacyjnie i pozwala przeciwdziałać skutkom przewlekłego stresu oraz nabywać tolerancję do długotrwałych obciążeń psychoemocjonalnych.

Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego: wspomaga sprawność intelektualną, zmniejsza napięcia nerwowe, stany lękowe i depresyjne oraz poprawia jakość snu. Ma również pozytywny wpływ na układ hormonalny, gdyż wspomaga budowę oraz czynność przysadki mózgowej.

Aktywność fizyczna o większej intensywności powoduje uwalnianie endorfin. Efekty ich działania można odczuć np. podczas biegania, gry w tenisa, pływania czy uprawiania sportów wodnych.

Umiarkowany i systematyczny wysiłek wpływa korzystnie na układ odpornościowy. Osoby regularnie ćwiczące oceniają lepiej swoje samopoczucie oraz stan zdrowia, zarówno fizyczny, jaki i psychiczny.

Medytuj poprzez sport

Redukcja stresu poprzez medytację jest powszechnie znaną metodą. Medytować można również ćwicząc. Zaangażowanie całego organizmu w dynamiczną, regularną aktywność ruchową pozwala na „odcięcie się” na chwilę od rzeczywistości i ucieczkę od problemów życia codziennego. W ten sposób możemy przyzwyczaić organizm do rozładowywania stresu poprzez ćwiczenia, a nie np. używki, słodycze czy inne nałogi. Codzienna porcja ruchu może stać się sposobem na ładowanie wewnętrznych baterii i sprawić, że zapanowanie nad negatywnymi emocjami stanie się łatwiejsze, a zwykłe funkcjonowanie prostsze.

Systematyczny wysiłek fizyczny pozwala nie tylko zapanować nad stresem, ale korzystnie wpływa na redukcję ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę, czy inne przewlekłe choroby cywilizacyjne. Brak regularnej aktywności fizycznej jest przyczyną rozwoju co najmniej 20 różnych chorób przewlekłych. Według badań choroby te powszechniej występują u osób, których wysiłek fizyczny jest niewielki lub nie ma go wcale.

 

Jak skutecznie zwalczać stres poprzez aktywny tryb życia?

  1. Przed rozpoczęciem treningów skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego lub jeśli przyjmujesz na stałe leki.
  2. Dostosuj program ćwiczeń do wydolności swojego organizmu. Forsowanie się przyniesie efekt odwrotny do zamierzonego. Zwiększaj stopniowo intensywność ćwiczeń. Unikniesz w ten sposób kontuzji, zniechęcenia i przemęczania.
  3. Ćwiczenia fizyczne powinny być odprężające i dawać radość. Wybierz więc taką aktywność, która będzie sprawiać ci przyjemność bez względu na panujące trendy. Pamiętaj, że planowana aktywność ma stać się rutyną niezależnie od okoliczności zewnętrznych, pory roku czy pogody.

Bibliografia:

  1. Jethon Z. (2013): ,, Aktywność ruchowa jako dystres” Hygeia Public Health, t. 48, 2, s. 156-161.
  2. Makowiec-Dąbrowska T. i wsp. (2007): ,,Wysiłek fizyczny w pracy zawodowej-czynnik ryzyka czy ochrona przed chorobami układu krążenia”, Medycyna Pracy, t. 58, 5, s. 423–432.
Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Litr wody filtrowanej to koszt zaledwie 10 gr