powiększ zdjęcie
JAK RADZIĆ SOBIE ZE SMOGIEM I ODDYCHAĆ CZYSTYM POWIETRZEM? 23.01.2018

 Smog jest zmorą dużych aglomeracji polskich, ale również małych miast, a nawet górskich kurortów. Nie tylko ogranicza widoczność i jest przyczyną kwaśnych deszczy. Smog wywołuje duszności, podrażnia oczy i skórę, zaburza pracę układu krążenia, powoduje zmęczenie i złe samopoczucie. Jest szczególnie groźny dla dzieci oraz osób starszych. Może wywoływać lub zaostrzać choroby układu oddechowego. Szacuje się, że smog jest bezpośrednią przyczyna śmierci ponad 40 tys. Polaków rocznie. Jak poprawić jakość powietrza, którym oddychamy?

 

Czym jest smog?

Kwaśny smog typu londyńskiego występuje w okresie zimowym i spowodowany jest głównie zanieczyszczeniem powietrza na skutek emisji dwutlenku siarki oraz pyłów pochodzących ze spalania węgla czy produktów naftowych. Spalanie węgla jest główną przyczyną powstawania smogu w Polsce, jednak to również emisja spalin ze środków transportu przyczynia się do tworzenia i zasilenia tego zjawiska. Poruszając się po ulicach zimą warto nosić specjalne maski antysmogowe, które wyłapują nawet do 99% bardzo niskocząsteczkowych pyłów.

 

Domowe rośliny oczyszczające powietrze

Każda roślina pobiera z powietrza dwutlenek węgla i produkuje tlen, ale rośliny pochłaniają również wiele innych substancji chemicznych i pyłów szkodliwych dla organizmu człowieka np.: formaldehyd, benzen, toluen, trójchloroetylen, aceton, amoniak, ksylen, alkohol metylowy i etylowy.

Rośliny najskuteczniej oczyszczające powietrze to m. in: gerbera, daktylowiec karłowaty, palma bambusowa, skrzydłokwiat, palma.

Dawniej sądzono, że rośliny bardzo aktywnie pobierające zanieczyszczenia same się zatruwają i z czasem obumierają. Badania wykazały jednak, że nie jest to prawda. Rośliny adoptują się do ciężkich warunków, a nawet zwiększają aktywność w oczyszczaniu powietrza w zamkniętych pomieszczeniach bez szkody dla ich rozwoju.  Rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń gazowych, ale również regulują potencjały jonowe i wilgotność powietrza.

 

 

Domowe oczyszczacze powietrza

Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w domu można zastosować oczyszczacze powietrza. Urządzenia te zasysają powietrze, które przechodzi przez system filtrów oraz absorberów wychwytujących zanieczyszczenia. Aktualnie na rynku są dostępne różnego rodzaju i klasy oczyszczacze, od dużych i stacjonarnych do niewielkich, przenośnych aparatów. Na podstawie badań można stwierdzić, że każdy z dostępnych w sprzedaży urządzeń znacząco, choć z różną efektywnością, obniża stężenie różnego typu zanieczyszczeń lotnych m. in. pyłów, włókien oraz grzybów i bakterii. Niestety, większość oczyszczaczy nie redukuje stężeń substancji gazowych lub ich skuteczność w tym zakresie jest niewielka.

 

Ekologiczny transport

Szacuje się, że prawie połowa kraju pozostaje bezpośrednio pod szkodliwym wpływem działania spalin i pyłów. Natomiast cała powierzchnia Polski jest stale zanieczyszczana substancjami emitowanymi ze środków transportu.

Samochody są największym źródłem skażenia środowiska. Emitują ponad 15 tysięcy różnych szkodliwych związków chemicznych w tym tlenek węgla, tlenek azotu, substancje chemiczne pochodzenia organicznego, dwutlenek siarki i pyły zawieszone w powietrzu.

Badania wykonane w Londynie pokazują, że stężenia niektórych zanieczyszczeń są kilkukrotnie wyższe we wnętrzu samochodu niż na zewnątrz. Wydaje się, że samochód jest bezpiecznym azylem chroniącym kierowcę przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to jednak złudne, gdyż kierowca samochodu po pokonaniu danego odcinka w mieście ma znacznie wyższe stężenie tlenku węgla we krwi niż rowerzysta, który przejechał ten sam odcinek.

Transport zbiorowy jest znaczniej mniej szkodliwy dla środowiska. Autobus emituje niewiele więcej spalin w porównaniu do samochodu osobowego, ale przewozi tyle osób ile ok. 70 samochodów. Najmniej szkodliwy dla środowiska jest oczywiście rower. Według badań zdecydowana większość przejazdów samochodem odbywa się na krótkich odcinkach ok. 5–7 km, a taką odległość można bez problemu pokonać na rowerze omijając przy tym korki.

Źródło:

  1. Bęben D. (2011): ,, Zanieczyszczenie i ochrona powietrza wokół szlaków transportowych”, Drogownictwo, 3, s. 82-89.
  2. Zimny H. (2008): ,,Rośliny w naszym domach i ich funkcje w ekologii wnętrz” , Problemy ekologii, 12 (6), s. 312-325.
Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Jedna szklanka wody przed snem chroni przed udarem i atakiem serca