powiększ zdjęcie
ZDROWE, BIAŁE I LŚNIĄCE 26.02.2014

zeby1Zęby w ciągu całego naszego życia ciężko pracują. Śnieżnobiałe oznaczają piękny uśmiech, młodszy wygląd, pozwalają nam „lśnić”. Są kropką nad „i” dla tych, którzy chcą wzmocnić pewność siebie. Zadbane zęby to nie tylko regularne wizyty u dentysty, ale również odpowiednia higiena i przestrzegana dieta. Matka natura obdarza nas białymi zębami, jednakże z wiekiem tracą swój pierwotny kolor. Jak temu zapobiec?

 

NAWYKI ŻYWIENIOWE

zeby2Najbardziej zbawienny wpływ na zęby ma wapń. Odpowiada za mocne szkliwo i ochronę przed bakteriami wywołującymi próchnicę. Warto zatem spożywać jogurty, kefiry, maślanki i sery, ale także ryby. W diecie powinny znaleźć się również warzywa strączkowe, suszone figi, mak i nasiona sezamu. Naszej uwadze nie mogą umknąć twarde warzywa, które pomagają oczyszczać zęby z osadów, wzmacniając szkliwo. Marchewka, rzodkiewki, seler naciowy chronią je przed pękaniem. Aby cieszyć się zdrowymi zębami należy unikać żywności z cukrem oraz ciastek i pieczywa oblepiających zęby, gdyż skrobia zawarta w tych produktach rozkładana jest przez bakterie (występujące na płytce nazębnej) do niszczących szkliwo kwasów organicznych. Ważnym elementem diety, której zadaniem jest ochrona naszych zębów jest kapusta kiszona, prawdziwy magazyn witaminy C. Zwiększa odporność na infekcje, ale także przeciwdziała odsłanianiu szyjek zębowych. Niegdyś chroniła marynarzy przed szkorbutem. By móc cieszyć się zdrowym uśmiechem nie powinno się rezygnować z herbaty. Jest doskonałym sojusznikiem w walce o mocne szkliwo, ponieważ rozcieńcza kwasy powstałe po posiłkach w naszych ustach, zapobiega paradontozie.  Wystrzeganie się napojów gazowanych, kwaśnych i słodkich produktów to droga do mocnych zębów. Usuwanie płytki nazębnej wspomaga spożywanie jabłek, które powodują zwiększone wydzielanie śliny oczyszczającej zęby i wypłukującej resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. W diecie powinny pojawić się również produkty zawierające cynk (kraby, dynia, mięso indyka).

ZDROWE ZĘBY – POWÓD DO DUMY!

Zadbane zęby są symbolem zdrowia. Niestety nie każdy z nas może pochwalić się „filmowym” uśmiechem. Jednakże nie ulega wątpliwości, że posiadanie pięknych zębów po prostu się opłaca. Niektórym może się wydawać, że wystarczy leczyć zęby, by stały się powodem do dumy. Niemniej jednak droga do mocnych, zdrowych zębów jest bardziej skomplikowana. Wizyty u dentysty są ważne, ale nie zastąpią prawidłowej higieny i profilaktyki. Należy nauczyć się właściwego szczotkowania, ruch powinien być wymiatający. zeby3Najlepsze są miękkie lub średniej twardości szczoteczki, ponieważ nie rysują szkliwa. Zdrowym nawykiem jest używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej, które zapobiegają odkładaniu się kamienia i chorobom dziąseł. Ważnym elementem powinno być także czyszczenie języka i powierzchni policzków. Zapobiega to gromadzeniu się drobnoustrojów. Przed kamieniem nazębnym chroni również żucie gumy, która wzmagając ilość produkowanej śliny, zwalcza bakterie i kwasy. Zaleca się stosowanie tego produktu 5-10 minut po każdym posiłku.

Nawyki związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej niekiedy pozostawiają wiele do życzenia. O zęby dbamy codziennie, ale czy na pewno robimy to właściwie? Pielęgnacji zębów warto poświęcić więcej uwagi, by móc zarażać szerokim uśmiechem i zyskać na atrakcyjności.

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Utrata przez organizm zaledwie 3% wody powoduje uczucie zmęczenia i ból głowy