powiększ zdjęcie
JAK ZREALIZOWAĆ POSTANOWIENIA NOWOROCZNE 02.01.2019

Nowy rok to moment, w którym wiele osób chce wprowadzić zmiany w swoim życiu. Dlaczego zawsze zaczynamy w styczniu, pomijając pozostałe 11 miesięcy i dlaczego często nie udaje nam się osiągnąć celu? Przedstawiamy kilka wskazówek, w jaki sposób dobrze wkroczyć w nowy rok, a za 365 dni zobaczyć długą listę zrealizowanych postanowień noworocznych. 

Planuj z głową

1 stycznia często postrzegany jest jako nie tylko pierwszy dzień roku, ale dla wielu osób to też symboliczny początek nowego życia. Wydaje nam się, że można zostawić za sobą to co już się zdarzyło. Zapominamy o naszych „grzeszkach”, takich jak nałogi czy przybranie kilku zbędnych kilogramów. Znikają również niedokończone działania z poprzedniego roku. Przemyśl teraz, co sprawiło, że czegoś nie udało Ci się zrealizować? Możliwe, że powód jest całkiem prosty. Z początkiem nowego roku bardzo często zakładamy, że wszystko jest możliwe. Jeżeli jednak naszym celem będzie redukcja wagi ciała o 30 kg w miesiąc – zadanie to niemalże z góry będzie skazane na niepowodzenie. Z drugiej strony, jeżeli nasz cel nie będzie miał konkretnych założeń – prawdopodobnie również nie będziemy do końca usatysfakcjonowani. Hasło „schudnę” nie zakłada docelowej wagi. Jeżeli po miesiącu diety i ćwiczeń schudniemy 1 kg (a spodziewaliśmy się więcej) – będziemy rozczarowani. Załóż konkretny cel, ale koniecznie taki, który będzie możliwy do realizacji.

Co naprawdę chcesz zmienić?

To kluczowe pytanie powinno pojawić się w głowie każdego, kto pragnie zmienić coś w nowym roku. Przed zaplanowaniem kilkunastu czy kilkudziesięciu postanowień zastanów się, co jest dla Ciebie ważne. Czy naprawdę chcesz schudnąć? A może kolejny raz zapisujesz się na fitness za namową koleżanki, choć sama nie jesteś do tego przekonana? Rzucasz palenie co roku, choć tak naprawdę nie potrafisz żyć bez tego nałogu? Oczywiście te dwa najczęściej pojawiające się postanowienia są ważne, ale aby tego dokonać, trzeba naprawdę chcieć zmiany. Postaw na jakość zamiast na ilość. Lepsze będą 2 zrealizowane cele niż 100 niezrealizowanych planów.

Opracuj kalendarz działań

Wyznaczenie realnego celu to pierwszy krok do jego realizacji. Drugim jest opracowanie planu, kiedy zrealizujesz postanowienia – ustal swój własny deadline. Dozuj cele: niech będzie ich więcej, ale z krótszym terminem realizacji. Na przykładzie wcześniej wspomnianego odchudzania: możesz zaplanować redukcję wagi o 20 kg w ciągu roku. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że będziesz odkładać początek odchudzania z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień itd. Czy nie lepszym rozwiązaniem będzie plan zrzucania 2 kg miesięcznie? Pomoże Ci to w samokontroli, a radość rozłoży się aż na 12 części! Naucz się cieszyć z małych sukcesów i świętuj ich osiągnięcie za każdym razem. To dobra motywacja do dalszych działań.  

Nie od razu Rzym zbudowano

O ile czasami można realizować kilka planów jednocześnie, o tyle niektóre połączenia są nierealne. Pamiętaj, że nie jesteś robotem, a doba ma 24 godziny. Bądź dla siebie wymagającym jurorem, ale pamiętaj, że dobry plan to podstawa sukcesu. Staraj się dążyć do perfekcji, ale akceptuj też swoje porażki i wyciągaj z nich wnioski.

Zacznij działać. Nie odkładaj planów na jutro – „dziś” to najlepszy moment na zmiany. Pamiętaj, że nie muszą to być postanowienia noworoczne. Planuj przez cały rok i stopniowo wprowadzaj w życie cele. Dieta, rzucenie nałogów, lepsza praca – to często tylko powtarzające się hasła. Twoje cele powinny być wyjątkowe. Zaplanuj coś, na czym naprawdę Ci zależy zamiast powielania najpopularniejszych pomysłów. Jeżeli założysz dobry cel, z pewnością wystarczy Ci determinacji, aby go zrealizować.

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Dwa litry wody przefiltrowanej Dafi MineralUP zaspokajają 20% dziennego zapotrzebowania na magnez