powiększ zdjęcie
Zmień wodę na lepszą 11.06.2018

Dzięki niej możliwe jest istnienie na Ziemi. Ma ogromne znaczenie dla człowieka. WODA. Jeden z najważniejszych elementów życia człowieka.

Jeszcze do niedawna większość populacji piła wodę czerpaną ze studni, kranu, by ostatecznie kupować butelki z wodą mineralną. Czy konieczne jest wydawanie na nią pieniędzy? Czy inwestycja w plastikowe opakowania jest inwestycją w zdrowie?

 

Co pić, aby poczuć się lepiej?  

Spożywana przez nas woda nie może być zanieczyszczona, powinna również zawierać cenne dla organizmu minerały. Dzięki nim ciało człowieka funkcjonuje sprawnie i ma siłę do podejmowania codziennych wyzwań. Woda kranowa spełnia restrykcyjne normy, dzięki czemu jest zdatna do picia i bogata w minerały. Wodociągi odpowiadają za bezpieczeństwo spożywanej wody, ale znajduje się w niej chlor. To tani i skuteczny sposób ochrony wody kranowej przed zakażeniem drobnoustrojami. Mimo, że zazwyczaj jest go niewiele, jesteśmy na niego bardzo wyczuleni. Przeszkadzają nam nawet małe ilości chloru, jeżeli jego smak jest wyczuwalny. Czy to wystarczający powód, aby rezygnować z picia taniej, szeroko dostępnej wody i zastępować ją wodą butelkowaną? Ta z kolei w większości przypadków sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach. Jest to nie tylko problem natury ekologicznej, ale też zdrowotnej. Badania udowadniają, ze plastik używany do produkcji butelek PET bardzo często zawiera niebezpieczny związek – bisfenol A. Naukowcy nadal badają jego szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Już teraz wiadome jest, że wpływa on niekorzystnie na gospodarkę hormonalną człowieka i może przyczyniać się do zmniejszenia płodności.

 

Czy istnieje alternatywa?

Aby uniknąć zarówno chloru, jak i szkodliwych związków przenikających z plastikowych butelek, można wypróbować alternatywne rozwiązanie. Woda filtrowana pozbawiona jest smaku i zapachu chloru. Aby ją uzyskać wystarczy dostęp do wody kranowej oraz odpowiedni dzbanek filtrujący. Warto wybierać jedynie takie produkty, które nie zawierają bisfenolu A (szukajcie na pudełkach znaku „BPA FREE”). Taką wodę można pić od razu po przefiltrowaniu, ale można z niej również korzystać przy przygotowywaniu kawy, herbaty oraz posiłków.

 

Rusz z miejsca i PIJ!

Upalny dzień, wybija samo południe. Biegniesz na spotkanie, na którym masz prezentować ważny raport, a tobie zaschło w gardle? Z pewnością zdarzyła się kiedyś w twoim życiu sytuacja, w której dookoła nie było otwartego sklepu. Z pomocą przychodzi butelka filtrująca, przydatny gadżet, który rozwiązuje ten problem. Napełnij ją wodą kranową przed wyjściem z domu, umieść filtr i ciesz się filtrowaną wodą, gdziekolwiek jesteś. W ciągu dnia wystarczy, że uzupełnisz ją ponownie „kranówką” i możesz ruszać dalej! Picie wody z butelki z filtrem posiada wiele zalet: zdrowotnych, ekonomicznych i ekologicznych. Wyrabia to nawyk picia wody, co wpływa pozytywnie na koncentrację, samopoczucie i zdrowie (skutki odwodnienia to nie tylko suchość w gardle, ale też ból głowy, osłabienie czy nerwowość). Posiadanie pod ręką wody w nowoczesnej butelce w naturalny sposób zachęca do jej picia.

 

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Korek i pompka próżniowa Dafi zapewniają szczelne zamknięcie otwartych butelek win czy soków