powiększ zdjęcie
Prawdy i mity o butelce filtrującej Dafi 25.07.2018

Zdrowy styl życia i bycie świadomym konsumentem to nie tylko moda. Uważne i zrozumiałe czytanie etykiet oraz weryfikacja zapewnień producenta to gwarancja naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Warto zwracać uwagę nie tylko na popularne, chwytliwe zwroty ze sklepowych półek czy informacje na forach internetowych, ale na certyfikaty i oficjalne badania prestiżowych instytucji.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze fakty i mity o butelce filtrującej Dafi.

 

  1. Butelka filtrująca jest wykonana z tworzywa PET

Butelka filtrująca Dafi jest wykonana z tworzywa PET.

Wielokrotność użytkowania wyrobu z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością reguluje Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Jeżeli materiał lub wyrób (np. PET) przeznaczony jest do wielokrotnego kontaktu z żywnością, przeprowadza się trzykrotnie specjalistyczne badania na tej samej próbce.

Butelka Dafi, wykonana właśnie z tworzywa PET, spełnia wyżej wymienione przepisy. Z wynikami badań można zapoznać się tutaj

 

  1. Butelka wykonana z tworzywa PET jest jednorazowa

Butelka filtrująca jest wykonana z tworzywa PET, ale nie oznacza to, że jest ona jednorazowa.

Butelka Dafi jest produktem przeznaczonym do wielokrotnego użytku. Raz w miesiącu należy wymieniać jedynie filtr węglowy. Mylący dla użytkowników może być symbol umieszczony na butelce: ,,jeden w trójkącie”. Odnosi się on do rodzaju tworzywa oraz sposobu jego recyklingu. Nadane oznakowanie jest zgodne z wymogami prawnymi ujętymi w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 3 września 2014 r. w sprawie wzorów oznakowania opakowań, a cyfra „1” jest cyfrą porządkową i nie wskazuje na jednokrotność użycia. Butelkę można używać wielokrotnie, co potwierdzają badania przeprowadzone przez niezależną instytucję. Z ich wynikami można zapoznać się tutaj.

 

  1. Z butelki do wody mogą przenikać szkodliwe substancje

Butelka filtrująca Dafi jest systematycznie badana przez wewnętrzne laboratorium oraz niezależne, akredytowane instytucje.

Produkt ten uzyskał pozytywną opinię organizacji Hamilton Poland, w której wyraźnie zaznaczone jest, że butelka przeznaczona jest do kontaktu z żywnością i jest bezpieczna dla konsumenta. W badaniach tych wykazano również, że butelka nie jest jednorazowa, a jej wielokrotne napełnianie nie zagraża zdrowiu człowieka. Zgodnie z opinią Hamilton Poland nie dochodzi do migracji składników PET do wody przy działaniach, takich jak zginanie tworzywa, wystawianie go na promieniowanie świetlne oraz temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza. Z opinią instytutu można zapoznać się tutaj.

 

  1. Tworzywo, z którego wykonana jest butelka filtrująca może zawierać szkodliwy bisfenol A

Wszystkie produkty marki Dafi są wolne od szkodliwego bisfenolu i ftalanów. Badania produktu wykonała niezależna instytucja. Ich wyniki są opublikowane na stronie internetowej.

 

 

 

  1. Tworzywo, z którego produkowana jest butelka filtrująca może być poddawane recyklingowi

Butelka Dafi jest wielokrotnego użytku, co ma na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych. W sytuacji, w której butelka ulegnie zniszczeniu (np. zostanie przypadkowo zgnieciona), butelce można „dać drugie życie” poprzez recykling tworzyw sztucznych.

 

 

  1. Woda w butelce filtrującej jest zawsze świeża

Woda w butelce filtrującej jest zawsze świeża, ponieważ sami kontrolujemy, jak długo w niej przebywa oraz w jakich warunkach ją przechowujemy. Zalecane jest zużycie wody w ciągu 12 godzin od napełnienia butelki – wówczas mamy pewność, że jest smaczna Jeżeli wiemy, że nie wykorzystamy w tym czasie pełnej butelki filtrującej – warto napełnić ją np. tylko do połowy. Pozwoli to ograniczyć niepotrzebne straty wody. Nie jest prawdą opinia, że woda w butelce filtrującej szybciej staje się nieświeża – po takim samym czasie niesmaczna może stać się woda butelkowana czy kranowa.

 

  1. Filtr węglowy jest naturalny i bezpieczny dla zdrowia człowieka

Filtr składa się ze sprasowanego pod dużym ciśnieniem węgla aktywnego. Węgiel ten jest w 100% naturalny. Jest on pozyskiwany ze spalania łupin orzechów kokosowych.

Filtr jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzkiego – ten sam rodzaj węgla używany jest jako lekarstwo przy problemach układu pokarmowego.

 

  1. Butelki nie można wyparzać i myć w zmywarce

Butelka wykonana jest z tworzywa, którego nie wolno wyparzać i myć w zmywarce. Zastosowany materiał jest lekki i łatwo się wygina, dzięki czemu butelka Dafi jest przydatna i wygodna w użytkowaniu poza domem (w szkole, pracy czy podróży), ale po wyparzeniu czy umyciu w zmywarce w wysokiej temperaturze staje się bezużyteczna (zniekształca się). Zalecamy mycie butelki ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń oraz częste przepłukiwanie.

 

  1. Woda z butelki filtrującej jest pozbawiona minerałów

Woda filtrowana nie jest zdemineralizowana (nie jest to woda destylowana, która nie jest przeznaczona do picia). Pozostają w niej cenne dla organizmu człowieka składniki, m.in. magnez czy potas. Filtr węglowy usuwa związki organiczne, tj. chlor, co wpływa korzystnie na smak i zapach wody.

 

 

  1. Butelka filtrująca to polski produkt

Produkcja urządzeń filtrujących Dafi jest skupiona w 2 fabrykach w Kielcach. Cały proces produkcji, pakowania i wysyłki jest skupiony w Polsce. Działamy na rynku od ponad 30 lat.

 

 

 

Masz pytanie dotyczące butelki filtrującej? Sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytanie i odpowiedzi lub skontaktuj się z nami mailowo: info@dafi.pl.

Skomentuj artykuł
Popularne wpisy
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Warzywa gotowane na bazie wody filtrowanej szybciej miękną