powiększ zdjęcie
CO DOBREGO ZROBIŁEŚ DZIŚ DLA ZIEMI? 09.05.2019

Zależy ci na kondycji planety? Świetnie! Zacznij zmiany od dziś i zostań przykładem dla innych, że chcieć to móc. Jeżeli wprowadzisz w życia kilka zasad i będziesz się ich trzymać – przyszłe pokolenia będą Ci wdzięczne za ochronę planety.

  1. Zrezygnuj z „foliówek”

Zakupy pakuj zawsze w bawełniane lub lniane woreczki, dzięki którym unikniesz jednorazowych „foliówek”. Najczęściej używa się ich do transportu owoców, warzyw czy pieczywa, po czym trafiają do domowego śmietnika. Tak kończy się nasza przygoda z nią, jednak ona nadal jest w środowisku. I będzie tam nawet lat! Zamiast reklamówki używaj toreb i woreczków wielokrotnego użytku. Spełnią swoją funkcję dostatecznie dobrze jak plastikowe reklamówki.

  1. Moda na minimalizm

Za każdym razem, gdy zechcesz coś kupić, pomyśl, że im więcej masz, tym więcej wyrzucasz. Minimalizm to moda, która pozytywnie wpływa na środowisko. Warto bliżej jej się przyjrzeć i wprowadzić w życie.

  1. Oszczędzaj wodę

Woda to cenny dar, którego w niektórym miejscach na ziemi jest niedostępna. To ze wystarczy odkręcić kurek w kranie, aby napić się, umyć czy schłodzić nie znaczy, że będzie tak zawsze. Wkrótce możemy odczuć na własnej skórze skutki nierozsądnego korzystania z wody.

  1. Kupuj mądrze

Czy wiesz, że jedna osoba wyrzuca nawet 80 kg żywności rocznie? Nadmierne wyrzucanie żywności jest nie tylko nieekologicznie, ale również nieekonomiczne. Unikaj zakupów pod wpływem impulsu, trzymaj się zawsze planu i kupuj tylko produkty z wcześniej przygotowanej listy.

  1. Zainwestuj w kwiaty

Sadzenie kwiatów to dobra inwestycja w kondycję planety. Kwiaty to ozdoba dla oka, ale co ważniejsze – są one niezbędne pszczołom. Owady te są niezwykle potrzebne w gospodarstwach do zapylania. Realne zagrożenie wyginięcia pszczół będzie dla ludzi bardzo niebezpieczne. Aby im pomóc można również zdecydować się na zakup uli. Niektóre firmy tworzą tzw. miejskie pasieki, dając dom pszczołom.

  1. Wykorzystuj produkty do wielokrotnego użytku

Przechowuj żywność czy kosmetyki w opakowaniach do wielokrotnego użytku. Staraj się ograniczyć również jednorazowe butelki. W tym pomocna będzie butelka filtrująca, której 1 filtr zastępuje 300 półlitrowych butelek ze sklepu.

  1. Kubek na kawę zawsze pod ręką

Jeżeli często kupujesz kawę na wynos, zainwestuj w kubek lub butelkę termiczną. W kawiarni możesz poprosić, aby barista przygotował Twój ulubiony napój w przyniesionym przez Ciebie kubku. Dzięki temu nie będziesz wyrzucać jednorazowych kubeczków, które mimo że są papierowe, aby nie przeciekały – pokryte są cienką folią, przez co nie nadają się do recyklingu. Niektóre kawiarnie obniżają cenę kawy, jeżeli przyniesiesz własne naczynie.

  1. Przesiądź się na rower

Jazda na rowerze to sposób na miłe spędzenie popołudnia w aktywny sposób. Możesz go również wykorzystać do ochrony środowiska, wybierając taki transport do pracy, a tym samym rezygnując z jazdy samochodem. Jazda na rowerze bardzo dobrze wyrabia kondycję, ale też nie przyczynia się do zanieczyszczania powietrza.

  1. Zaangażuj się

Weź udział w wielkim sprzątaniu świata lub zorganizuj dzień sprzątania w swojej okolicy. Takie zaangażowanie sprawi, że będziesz czuć jeszcze większą odpowiedzialność za planetę. A sprzątanie śmieci, które codziennie można zobaczyć na osiedlowych trawnikach, w lasach czy na plażach, z pewnością w jakimś stopniu wpłynie na najbliższe Tobie środowisko naturalne.

  1. Wykorzystuj lokalne produkty

Kupowanie owoców czy warzyw od lokalnych sprzedawców ogranicza ich transport, czyli ilość produkowanych przez tiry spalin. Niezaprzeczalnie pomaga to środowisku, ale też wzmacnia lokalną gospodarkę i więź społeczną. Dzięki kupowaniu prosto od dostawcy, jesteś też w stanie naocznie sprawdzić, czy warunki, w jakich powstają spełniają Twoje własne normy.

Poznałeś 10 prostych kroków, które pomogą Ci zadbać o środowisko. Ich regularne stosowanie to dobry pomysł na rozpoczęcie życia w zgodzie z naturą. Spróbuj, nic nie tracisz, a wiele możesz zyskać.

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Żywność przechowywana w pojemnikach próżniowych Dafi pozostaje od 3 do 5 razy dłużej świeża