powiększ zdjęcie
JAK WPROWADZIĆ ZASADĘ LESS WASTE W ŻYCIE 23.05.2019

Kondycja naszej planety zależy m.in. od jej mieszkańców. To ludzie najczęściej niszczą przyrodę – czasem umyślnie, innym razem nie zdając sobie z tego sprawy. Ogromnym problemem dla środowiska jest ilość odpadów, które nie są w stanie się rozłożyć. Wpływ na to mają jednorazowe produkty, których używamy przez chwilę i wyrzucamy do śmietnika. Ich rozkład może trwać nawet kilkaset lat! Plastikowe słomki, siatki, jednorazowe butelki i inne opakowania – to wszystko trafia każdego dnia na wysypiska, a także do lasów, rzek i oceanów Jeżeli czasem zadajesz sobie pytanie, co możesz zrobić dla środowiska – koniecznie sprawdź nasze sposoby na proste wprowadzenie zasady LESS WASTE w życie.

Kupuj z umiarem

Problem nadmiaru odpadów zaczyna się w procesie zakupów. Będąc w sklepie warto zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Warto ograniczyć nieplanowane zakupy, czyli te, do których dochodzi pod wpływem impulsu. Pomocna w tej kwestii jest spisana lista zakupów. Takie rozwiązanie to oszczędność pieniędzy, ale też ulga dla środowiska. Im mniej kupujemy, tym mniej wyrzucamy.

Czy to naprawdę jest już zniszczone?

To pytanie powinniśmy sobie zadawać przy każdym wyrzucanym produkcie. Często do śmietnika trafiają rzeczy, które jeszcze nie powinny się tam znaleźć. Masz w szafie bluzkę, która nie jest już modna? Jeżeli nie jest zniszczona – możesz ją sprzedać lub oddać potrzebującym. Stary sprzęt elektroniczny zastępujesz nowszymi modelami? Przekaż nieużywane przedmioty dalej. Zawsze zastanawiaj się, czy to co chcesz wyrzucić jest na tyle zniszczone, by trafiło do śmietnika, natomiast niesprawne rzeczy próbuj naprawiać.

Zamień „jednorazowe” na „wielokrotnego użytku”

Jednorazowe opakowania są bardzo wygodne – kupujesz, opróżniasz, wyrzucasz. Te 3 kroki to prosta droga do zniszczenia środowiska naturalnego. Wiele z tych przedmiotów możesz zastąpić takimi, które wykorzystasz wielokrotnie. Na zakupy zawsze zabieraj kilka bawełnianych lub lnianych toreb – możesz w nie spakować owoce, warzywa, pieczywo, a następnie całe zakupy. Wykluczy to używanie plastikowych woreczków. Drugie śniadanie pakuj w lunch boxy czy pojemniki próżniowe. Zastąp napoje ze sklepowych półek filtrowaną wodą, którą możesz mieć zawsze przy sobie. 1 wymienny, butelkowy filtr węglowy zastępuje aż 300 półlitrowych butelek jednorazowych.

Nie marnuj jedzenia

Co roku w polskich domach marnują się tony jedzenia. Gdzie trafiają? Do zmieszanych odpadów, a następnie na wysypisku śmieci. Zamiast kupować produkty „na zapas”, wybieraj te, które na pewno wykorzystasz do przygotowywania posiłków. Przydatna lista zakupów ułatwi to zadanie. Staraj się maksymalnie wydłużać świeżość produktów w naturalny sposób, np. przez przechowywanie produktów w warunkach próżniowych.

Aby żyć w zgodzie z naturą wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Nie wymagają one od nas zbyt wiele, a pomogą uchronić planetę przed wieloma, nieodwracalnymi zmianami. Jeżeli zasada ZERO WASTE jest dla Ciebie nieosiągalna, spróbuj wykorzystać zasady dotyczące LESS WASTE. Będzie to pierwszy krok do zmiany, a po pewnym czasie zauważysz, że możesz osiągnąć jeszcze więcej, dążąc do maksymalnej eliminacji odpadów. 

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Pojemniki próżniowe Dafi zapobiegają przenikaniu się zapachów w lodówce