powiększ zdjęcie
ŻURAWINA – WIELKA MOC W MAŁYCH OWOCACH 18.12.2014

12ŻURAWINA – WIELKA MOC W MAŁYCH OWOCACH

Chcemy żyć długo i zdrowo, więc coraz chętniej sięgamy po żywność, która poprawia funkcjonowanie organizmu oraz zapobiegają chorobom. Żurawina z pewnością należy do tego rodzaju produktów. Naukowcy od lat badają żurawinę i odkrywają coraz więcej jej pozytywnych właściwości.

 

Od ubiegłego wieku medycyna konwencjonalna interesuje się roślinami wykorzystywanymi od tysięcy lat w medycynie ludowej. Jedną z nich jest żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon). Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa vaccine, czyli szczepionka. Żurawina stała się popularna już w XVIII wieku kiedy okazało się, że zapobiega występującemu u marynarzy szkorbutowi skuteczniej niż owoce cytrusowe. Żurawina uprawiana jest w krajach północnych klimatu umiarkowanego, a największymi producentami i konsumentami żurawiny są Stany Zjednoczone. Sok z żurawiny ma bardzo kwaśne pH (ok. 2,5), dlatego na rynku spotyka się najczęściej 25% sok żurawinowy z dodatkiem cukru.

ŻURAWINA NA ZDROWY PĘCHERZ

13Wiele leków i suplementów diety na zapalenie pęcherza ma w swoim składzie żurawinę. Mimo, że żurawina nie ma działania leczniczego, to wykazuje wyraźnie działanie wspomagające terapię chorób dróg moczowych o podłożu bakteryjnym.  Żurawina obniża pH moczu, zwiększa wydalanie kwasu hipurowego, a także hamuje przyczepność (adhezję) bakterii do nabłonka dróg moczowych. Dzięki temu bakterie wywołujące zapalenie takie jak Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Proteus nie mogą się namnażać.  Badania nad właściwościami antyadherencyjnymi żurawiny amerykańskiej są potwierdzone wieloma badaniami klinicznymi oraz badaniami in vitro. Dużym plusem żurawiny jest fakt, że nie wywołuje skutków ubocznych, nie wchodzi w interakcje z innymi lekami i może być stosowana przez długi czas. Długotrwałe stosowanie żurawiny eliminuje drobnoustroje z dróg moczowych i dobrze uzupełnia się z antybiotykami przyjmowanymi podczas leczenia. Żurawina amerykańska wspomaga także terapię kamicy pęcherza oraz dróg moczowych (szczawianowej i wapniowej). Obecny w żurawinie kwas cytrynowy może ograniczać powstawanie związków szczawianu wapnia z których powstają kamienie szczawianowe.

OWOC MŁODOŚCI I WITALNOŚCI

14Żurawina jest bogata w antyutleniacze, które spowolniają procesy starzenia się organizmu. Badania sugerują, że dieta obfitująca w antyoksydanty może uchronić przed procesami neurodegeneracyjnymi. Występujące w żurawinie flawony są silnymi antyutleniaczami, które  są naturalną ochroną przed miażdżycą. Z kolei polifenole obniżają poziom tzw. złego cholesterolu.LDL.

 

 

ŻURAWINA W WALCE Z WRZODAMI ŻOŁĄDKA

15Nowe badania dowodzą, że antyadherencyjne właściwości żurawiny mogą być wykorzystane również  w zapobieganiu i leczeniu  wrzodów żołądka spowodowanych zakażeniem Helicobacter pyroli. Sok żurawinowy uniemożliwia bakteriom przywieranie do błony śluzowej żołądka, a tym samym zapobiega powstawaniu wrzodów. Regularne spożywanie owoców żurawiny lub picie soku żurawinowego może również uchronić przed innymi schorzeniami żołądka, takimi jak zapalenie błony śluzowej żołądka czy gruczolakiem żołądka.

Wyniki wielu badań wskazują, że regularne spożywanie żurawiny czy stosowanie jej w postaci suplementów diety chroni organizm przed szkodliwym działaniem patogennych bakterii, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za rozwój infekcji układu moczowego. Mnogość i różnorodność związków antyoksydacyjnych zawartych w owocach żurawiny zabezpiecza organizm przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Warto więc stosować to, co oferuje nam natura, by ochronić to, co mamy najcenniejsze – zdrowie.

Bibliografia:

1.Gryszczyńska A. (2010): Żurawina amerykańska (Vaccinium macrocarpon) – lek na problemy urologiczne, Przegląd urologiczny, t. 5/63.

2.Hołderna-Kędzia E. (2006): Zastosowanie żurawiny amerykańskiej ( Vaccinium macrocarpon) w chorobach dróg moczowych, Postępy Fitoterapii, t. 2, s. 90-97.

Skomentuj artykuł
DAFI na Instagram obserwuj
Czy wiesz że?
Pojemniki próżniowe Dafi zapobiegają przenikaniu się zapachów w lodówce